Skip to content

Cart

Your cart is empty

Article: Vnútorný kritik: Ako ho premeniť na spojenca

Vnútorný kritik: Ako ho premeniť na spojenca

Vnútorný kritik: Ako ho premeniť na spojenca

Jednu tretinu nášho života nežijeme prítomnosťou, ale vedieme vnútorný dialóg sami so sebou. Náš vnútorný hlas je výborným nástrojom na riešenie problémov. Je súčasťou našej mysle, ktorej pomáha udržiavať verbálne informácie aktívne. Pomáha nám simulovať a plánovať, napr. keď sa pripravujeme niekoho osloviť. Vcelku je vnútorný hlas potrebnou výbavou človeka a vie byť veľmi užitočný. Teda ak vieme, ako s ním pracovať.

Overthinking” alebo prílišné premýšľanie

Čo však ak ti tvoj vnútorný hlas hovorí, že niečo nezvládneš? To je prvý náznak toho, že aj u teba niekedy zaznie negatívny vnútorný hlas. Myšlienky, ktoré nie sú pozitívne nemusia byť nutne zlé. Musíš však vedieť rozoznať kedy ti tvoj vnútorný hlas ponúka zdravú konštruktívnu kritiku a kedy neopodstatnené negatívne scenáre a predstavy.
Keď sa snažíme vnútorne pochopiť naše problémy, často sa zacyklíme v premýšľaní. Toto zacyklenie myšlienok a vnútorného hlasu ťa nakoniec namiesto riešenia vedie ku katastrofe a predstavuješ si veci horšie, ako v skutočnosti sú.

Napíš svoje myšlienky na papier a staň sa rozprávačom svojho príbehu. Takto získaš nad svojimi pocitmi nadhľad a taktiež ich budeš môcť ,,odložiť” do zošita alebo zápisníku, a chvíľu sa nimi netrápiť.

Ak zlý hlas prevláda znamená to, že:

  1. sa nedokážeme sústrediť
  2. naštrbujeme si priateľstvá (lebo nevieme počúvať druhých a častejšie rozprávame o sebe)
  3. sme náchylnejší k podráždeniu
  4. negatívne vplýva na naše zdravie, pretože sme vo väčšom strese, (ktorý si vlastne vytvárame sami)

To, že tvoj negatívny vnútorný hlas má prevahu môže mať nepríjemný dopad nielen na tvoju psychiku, ale aj na tvoj osobný alebo pracovný život. Vnútorný hlas dokáže náš život ako vylepšiť, tak aj zhoršiť. Nič však nie je stratené a aj keď sa zdá, že nad naším hlasom nemáme kontrolu, opak môže byť pravdou.

 

Ako skrotiť svoje negatívne myšlienky:

  • zavedenie rituálov
Jedna z najlepších vecí, ktoré môžeš urobiť je stanoviť si nemennú postupnosť správania (rituál), ktorá bude naplnená významom. Rituály ti poskytnú pocit poriadku a kontroly v momente keď ťa ovládnu zlé myšlienky a vnútorný hlas nie je na tvojej strane. Tim Feriss si u úspešných svetových biznismenoch všimol jednu dôležitú vec. Všetci mali nejakú svoju rannú rutinu. To, že si každé ráno ustelieš posteľ, uvaríš kávu, cestou do práce si prečítaš knihu alebo vypočuješ tvoj obľúbený podcast ťa naladí na pozitívny deň. Svoj rituál môžeš mať aj pred dôležitým stretnutím, prezentáciou. Rituál je znak pre mozog, aby sa dostal do zóny sústredenia a bol pripravený na stresovú situáciu čo najlepšie.
  • koučuj sa
Začni sa oslovovať menom a popisuj postup ako situáciu zvládnuť, prípadne si skús predstaviť, že je v podobnej situácií kamarát/ka. Čo by bolo dobré aby vedeli? Aký postup by si im navrhol/a? Popíš si krok po kroku ako situáciu zvládnuť čo najlepšie tak ako keby si tieto rady smeroval niekomu z tvojich najbližších. Ďalší trik ako k sebe hovoriť milšie je nalepiť si fotografiu z detstva na zrkadlo a predstavovať si, že hovoríš k svojmu mladšiemu ja. Nevinnému dieťaťu, ktorému sa snažíš pomôcť.
  • minimalizuj pasívne skrolovanie

V dnešnej dobe je ľahké sa zaseknúť v pasívnom skrolovaní na sociálnych sieťach a následne rozmýšľať nad podnetmi, ktoré v nás vyvolávajú porovnávanie sa s ostatnými a pocit závisti. Nastav si limity čo sa týka používania sociálnych sietí a nahraď ich novým offline koníčkom, ktorý ti naopak tvoje myšlienky pomôže vyčistiť.

👉🏼 Odporúčame ti pustiť si na Netflixe krátky dokument o tom, ako fungujú sociálne siete a prečo sme na nich závislí: The Social Dilemma

  • vypíš sa zo svojich pocitov
Stačí si vyhradiť 15 minút z tvojho dňa, napríklad ráno po zobudení alebo predtým ako pôjdeš spať. Napíš svoje myšlienky na papier a staň sa rozprávačom svojho príbehu. Takto získaš nad svojimi pocitmi nadhľad a taktiež ich budeš môcť ,,odložiť” na papier a chvíľu sa nad nimi netrápiť v tvojej hlave. K tomuto ti skvelo poslúži blok papieru alebo ešte lepšie náš overený Pohoďák, ktorý ti pomôže pracovať ako s úzkosťou tak aj so stresom.

Leave a comment

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

All comments are moderated before being published.

Read other notes

Cítiš potrebu neustáleho schvaľovania?

Cítiš potrebu neustáleho schvaľovania?

Externá validácia môže byť v niektorých prípadoch neškodná, no ak sa bez nej nedokážeme rozhodovať a pre zapáčenie sa iným sme ochotní zradiť vlastné hodnoty, mali by sme sa mať na pozore.

Read more
Novoročné zápisky

Novoročné zápisky

V štartovacom vydaní našich zápiskov pre rok 2024 ti prinášame zhrnutie nášho prvého a rovno aj druhého mesiaca. Z nášho ročného plánovania, kde sme rozoberali, kam naše kroky povedú, sme odišli ...

Read more