Čo je emocionálna inteligencia a ako ti môže v práci pomôcť
Chceš si osvojiť zručnosti emocionálne inteligentných ľudí?
Zamýšľal/a si sa niekedy nad tým, čo robí niekoho lepším v jeho práci?
Predstavme si vstupný pohovor, ktorého súčasťou je aj praktické cvičenie. Obaja kandidáti ho urobia na 100 %. Majú určité vedomosti, inteligenciu a víziu. Ale to, čo ich skutočne odlišuje, je emocionálna inteligencia - alebo schopnosť identifikovať a monitorovať emócie, vlastné aj iných.
Čo je emocionálna inteligencia
EQ (emotional inteligence) je schopnosť porozumieť svojim emóciám a zvládať ich, ako aj rozpoznať a ovplyvniť emócie ľudí okolo seba.
Tento termín po prvýkrát použili v roku 1990 výskumníci John Mayer a Peter Salovey, ale neskôr ho spopularizoval hlavne psychológ Daniel Goleman. Emocionálna inteligencia však nie je novinka. Zaoberali sa ňou už starogrécki filozofi. Sebauvedomovanie považovali za základ pravej múdrosti.
4 oblasti emocionálnej inteligencie
Goleman identifikoval 4 domény emocionálnej inteligencie:
-
Sebauvedomenie - Self awareness
Sebauvedomenie znamená, že vieš ako sa cítiš, vieš ako to formuje tvoje vnímanie, myšlienky a impulzy konať. Zároveň nezabúdaš na to, že tvoje správanie má vplyv aj na ľudí v tvojom okolí.
-
Seberegulácia - Self regulation
Dokážeš zvládať svoje emócie aj keď si naštvaný alebo sklamaný? Máš pod kontrolou svoje impulzívne chovanie? Sebaovládanie sa týka schopnosti zvládať svoje emócie, najmä v stresových situáciách, a zachovať si pozitívny pohľad aj napriek neúspechom. Reakcia býva automatická.
Je dôležité sa zastaviť, nadýchnuť sa, spamätať sa a urobiť všetko, čo je potrebné na zvládnutie emócií.
-
Sociálne povedomie - Social awareness
Porozumieť svojim emóciam je prvý krok. Ďalší je vedieť čítať a porozumieť emóciam druhých. Sociálne povedomie opisuje tvoju schopnosť rozpoznať emócie ostatných, a dynamiku, ktorá sa odohráva v tvojom okolí.
Dôležitosť empatie v spoločnosti nesúvisí len s odhadom toho, ako sa človek cíti a čo si asi myslí, ale ide o reálny záujem o jeho blaho.
-
Vzťahový manažement - Relationship management
Dokážeš ľuďom načúvať? Zachovať počas konfliktov chladnú hlavu a správne odkomunikovať svoje pocity?
Vďaka týmto schopnostiam je možné, aby ľudia spolupracovali a verili si, aj keď sa nepoznajú. Je to schopnosť viesť a efektívne riešiť konflikty, ktorá nám pomôže im v budúcnosti predísť.
Ako posilniť emocionálnu inteligenciu?
Na rozdiel od IQ, ktoré sa počas života veľmi nemení, EQ dokáže rásť. Je totiž naučené, nie vrodené. A ak teda chceme, môžeme sa jeho princípy naučiť aj v dospelosti.
Emocionálna inteligencia je komplexným súborom rôznych vlastností. Každý z nás dokáže skórovať rôzne v každej jednej sfére. Je teda nutné identifikovať svoje slabiny a zapracovať na nich.
Ako na to?
Žurnálovanie je veľmi dobrý začiatok, ako si rozvinúť emocionálnu inteligenciu. Zamysli sa nad tým, ako tvoje emócie ovplyvňujú tvoje správanie a prečo to tak je. Potom si vypíš tieto myšlienky na papier.
Aktívne počúvaj. Pomôže ti to lepšie pochopiť ľudí a tiež ťa to priblíži napr. k tvojim najbližším. A ak by si sa cítil/a lepšie s pomocou, využi terapiu. Psychológ ti pomôže navigovať sa medzi riešeniami a naučí ťa techniky sebereglácie.
Zanechať komentár
Táto lokalita je chránená testom reCAPTCHA a vzťahujú sa na ňu pravidlá ochrany súkromia a podmienky poskytovania služby hCaptcha.