Vnútorný kritik: Ako ho premeniť na spojenca
Jednu tretinu nášho života nežijeme prítomnosťou, ale vedieme vnútorný dialóg sami so sebou. Náš vnútorný hlas je výborným nástrojom na riešenie problémov. Je súčasťou našej mysle, ktorej pomáha udržiavať verbálne informácie aktívne. Pomáha nám simulovať a plánovať, napr. keď sa pripravujeme niekoho osloviť. Vcelku je vnútorný hlas potrebnou výbavou človeka a vie byť veľmi užitočný. Teda ak vieme, ako s ním pracovať.
Overthinking” alebo prílišné premýšľanie
Čo však ak ti tvoj vnútorný hlas hovorí, že niečo nezvládneš? To je prvý náznak toho, že aj u teba niekedy zaznie negatívny vnútorný hlas. Myšlienky, ktoré nie sú pozitívne nemusia byť nutne zlé. Musíš však vedieť rozoznať kedy ti tvoj vnútorný hlas ponúka zdravú konštruktívnu kritiku a kedy neopodstatnené negatívne scenáre a predstavy.
Keď sa snažíme vnútorne pochopiť naše problémy, často sa zacyklíme v premýšľaní. Toto zacyklenie myšlienok a vnútorného hlasu ťa nakoniec namiesto riešenia vedie ku katastrofe a predstavuješ si veci horšie, ako v skutočnosti sú.
Napíš svoje myšlienky na papier a staň sa rozprávačom svojho príbehu. Takto získaš nad svojimi pocitmi nadhľad a taktiež ich budeš môcť ,,odložiť” do zošita alebo zápisníku, a chvíľu sa nimi netrápiť.
Ak zlý hlas prevláda znamená to, že:
- sa nedokážeme sústrediť
- naštrbujeme si priateľstvá (lebo nevieme počúvať druhých a častejšie rozprávame o sebe)
- sme náchylnejší k podráždeniu
- negatívne vplýva na naše zdravie, pretože sme vo väčšom strese, (ktorý si vlastne vytvárame sami)
To, že tvoj negatívny vnútorný hlas má prevahu môže mať nepríjemný dopad nielen na tvoju psychiku, ale aj na tvoj osobný alebo pracovný život. Vnútorný hlas dokáže náš život ako vylepšiť, tak aj zhoršiť. Nič však nie je stratené a aj keď sa zdá, že nad naším hlasom nemáme kontrolu, opak môže byť pravdou.
Ako skrotiť svoje negatívne myšlienky:
- zavedenie rituálov
- koučuj sa
- minimalizuj pasívne skrolovanie
V dnešnej dobe je ľahké sa zaseknúť v pasívnom skrolovaní na sociálnych sieťach a následne rozmýšľať nad podnetmi, ktoré v nás vyvolávajú porovnávanie sa s ostatnými a pocit závisti. Nastav si limity čo sa týka používania sociálnych sietí a nahraď ich novým offline koníčkom, ktorý ti naopak tvoje myšlienky pomôže vyčistiť.
👉🏼 Odporúčame ti pustiť si na Netflixe krátky dokument o tom, ako fungujú sociálne siete a prečo sme na nich závislí: The Social Dilemma
- vypíš sa zo svojich pocitov
Zanechať komentár
Táto lokalita je chránená testom reCAPTCHA a vzťahujú sa na ňu pravidlá ochrany súkromia a podmienky poskytovania služby spoločnosti Google.