Rada pre maturantov: začnite hneď
Navštívila som niekoľko maturitných večierkov a bavila som sa so študentmi a ich kamarátmi. Niektorí presne vedeli, čo chcú ďalej robiť, iní si neboli istí, ktorým smerom sa vydať. Keď som sa spýtala, či majú nejaké skúsenosti v odbore, na ktorých sa chcú zamerať, väčšina priznala, že nemá takmer žiadne.
Je jednoduché sa vyhovárať.
“Nemám žiadny základ, aby som si našiel prácu vo svojom odbore.”
“V mojom odbore ponúkajú stáže až v poslednom ročníku na vysokej.”
“Ako by som vôbec vedel, kde začať?”
Skutočnosť: Neexistuje žiadny dôvod, ktorý by vám bránil v tom, aby ste získavali skúsenosti už teraz.
Nájdite si svoj odbor
Napíšte zoznam, nakreslite myšlienkovú mapu alebo vytvore koláž vecí, vďaka ktorým ste sa cítili najviac živí, povzbudení, sebavedomí a ktoré vás nabíjali energií. Popremýšľajte nad všetkými aspektmi svojho života vrátane koníčkov, nielen nad prácou a školou. Môžu to byť veľké veci alebo len maličkosti, vďaka ktorým ste sa cítili šťastní a ani ste nevnímali čas.
Dobre. Teraz príďte na to, prečo ste sa v týchto okamihoch cítili tak úžasne. Aké zručnosti ste použili? Čo všetky tie okamihy spája? Čo je vo svete potrebné urobiť, kde by sa tieto schopnosti dali využiť?
Popremýšľajte nad tým, čo je na svete zle. Na čom vám záleží tak veľmi, že s tým chcete niečo urobiť? Pozrite sa kto, kde a ako na takýchto problémoch pracuje. Ako by ste sa mohli zapojiť vy so svojimi zručnosťami? Čo by ste mohli robiť, aby ste skombinovali to, na čom vám záleží, s tým, čo robíte radi?
Začnite sa učiť
Akonáhle si ujasníte, o aký odbor sa zaujímate, naučite sa o ňom čo najviac. Nečakajte, až sa objaví nejaká príležitosť, aby ste sa rozhodli, ak hľadáte práve to. Väčšina škôl ponúka stáže až v poslednom ročníku, kedy už niečo o danej problematike viete.
Mali by ste sa začať starať o to, ako vyzerá práca, o ktorú sa zaujímate:
- Sledujte ľudí z rovnakého odboru na sociálnych sieťach.
- Čítajte odborné blogy.
- Poznačte si, ktorí autori a zdroje odborníci odporúčajú, komentujte, pýtajte sa.
- Porozprávajte sa s ľuďmi z odboru, len málo z nich odmietne pozvanie na kávu.
Interakcia vám pomôže vstrebať veľa skúsenosti z druhej ruky a taktiež si urobiť obraz o tom, ako vyzerá kariéra práve v tejto oblasti.
O akej oblasti sa chcete dozvedať stále viac a viac? Ktoré oblasti vás absolútne nezaujímajú? Máte pocit, že vás tento odbor priťahuje? Výborne! Ak nie, výborne! Teraz máte viac informácií, s ktorými môžete pracovať. V každom prípade sa snažte rozpoznať, čo vás ťahá hore a čo zase dole. Ak tieto veci identifikujete, budete mať viac informácií, ktoré vám pomôžu nájsť odbor, do ktorého sa budete hodiť alebo nejakú príbuznú oblasť, ktorá vás môže zaujímať.
Skúšajte rôzne veci
Učenie je kritický prvý krok, ale čím skôr začnete zbierať reálne skúsenosti, tým skôr budete mať spätnú väzbu a informácie, ktoré vám môžu pomôcť.
- Poproste niekoho, kto vám pomáhal vo fáze učenia, či s ním môžete stráviť deň v práci.
- Skúste robiť nejakú dobrovoľnícku činnosť, len aby ste si vyskúšali, aké to je pracovať každý deň. Ponuka práce zdarma je mocná tajná zbraň. Otvára dvere.
- Spýtajte sa na stáž (aj keď nie je ponúkaná žiadna konkrétna pozícia). Platená alebo neplatená, je to veľmi cenná skúsenosť.
Zašpiniť si ruky za to stojí. Akonáhle máte skúsenosti z prvej ruky, môžete robiť viac rozvážnych rozhodnutí. Zatiaľčo sa to môže zdať kontraproduktívne, získavanie skúsenosti v niečom, čo považujete za nezaujímavé alebo frustrujúce, môže viesť k novým zručnostiam a kontaktom.
Nenechajte obdobie maturity, aby sa premenilo v obdobie plné nerozhodnosti. Možno si myslíte, že je to posledná možnosť, keď sa môžete flákať, ale nesmiete zaspať na vavrínoch. Stanovte si nejaké ciele a zaviažte sa k plánu, že budete skúšať nové veci, aby ste nadobudli najcennejší nástroj zo všetkých: skúsenosť.
Pripraviť sa, pozor, štart!
Článok je preložený z českého jazyka z http://www.mimoskolu.cz/rada-pro-maturanty-zacnete-hned/